Pracujte v autoservisu Premio

Hledáme novou posilu do našeho týmu spolehlivých servisních techniků. Požadujeme vyučení v oboru, praxe je výhodou, nikoli však podmínkou.

Kontaktní osoba: Arnošt Donth, tel.: 602 263 804 v době 8:00 - 16:00 hodin.


 

Turbodmychadla

Turbodmychadlo se stalo již běžnou součástí moderních motorů. O informace na co by si měli dávat motoristé pozor, jsme požádali pana Arnošta Dontha z firmy AUTOSERVICE GARAGE s.r.o. sídlící v Otovicích.

Jaké servisní úkony je třeba u turbodmychadla provádět?

U turbodmychadla se neprovádí preventivní servisní úkony jako u mnoha jiných komponentů. Podstatné věci pro správnou funkci a dlouhou životnost tohoto komponentu jsou v zásadě tři.

A jaké věci to jsou?

Motorista by měl zejména dbát na pravidelné výměny kvalitního oleje, který splňuje všechny předepsané normy a také dopřát motoru kvalitní filtry. Osobně nedoporučuji zcela využívat prodloužené intervaly výměny a podle typu motoru a způsobu používání vozu měnit olej dříve. Prodloužené výměny jsou výrobci presentovány jako ekonomické lákadlo, motoru a zejména turbodmychadlu ale neprospívají.

Jaké jsou ta další doporučení?

Nyní zmíním, co motory nemají rády obecně a zejména pak ty vybavené turbodmychadlem.

  • nekvalitní olej a prodlužování výměn oleje a filtrů
  • požadavek plného výkonu ihned po startu, zejména pak za nízkých teplot
  • po rychlé jízdě vypnutí motoru bez času potřebného pro tzv. „vydýchání“ a tím ochlazení turba
  • dlouhodobě úsporná pomalá jízda za nízkých otáček motoru může způsobit znehybnění regulace a ucpání AGR ventilu

Jaká je životnost turbodmychadla a jak finančně náročná je jeho výměna?

Životnost úzce souvisí s tím, co již bylo zmíněno. Turbo je možné „zlikvidovat“ po 1.000km, ale vydržet může i 500.000km při dodržování zmíněných pravidel. Cena samotného turba je závislá na typu a začíná okolo 12.000,-Kč bez DPH. Turbo ale může stát i 50.000,-Kč. K tomu je třeba připočítat cenu za další související komponenty jako je např. mezichladič a samozřejmě práci.